SmogVent
VENTOM we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie opracował system oczyszczania i regulacji strumienia powietrza SMOGVENT. Konstrukcja zaproponowanego rozwiązania z uwagi na prostotę budowy jak i łatwość oraz szybkość montażu, charakteryzuje się niskimi kosztami inwestycji oraz eksploatacji. System świetnie sprawdza się w domach czy mieszkaniach, budynkach użyteczności publicznej, takich jak biura, szpitale, szkoły. Urządzenie przyczynia się do znacznego podniesienia komfortu życia mieszkańców i użytkowników pomieszczeń, dzięki usuwaniu szkodliwych substancji (pyłów, lotnych substancji organicznych, alergenów), a także ogranicza hałas przenikający do wewnątrz budynków.
Dlaczego to działa?
- Membrana hydrofobowa - zabezpiecza przed przedostaniem się owadów, liści, czy większych pyłków. Właściwości hydrofobowe chronią wnętrze urządzenia przed przedostaniem się wilgoci. Filtr jest regularnie oczyszczany z wstępnych zanieczyszczeń w interwałach jednominutowych dzięki zainstalowanemu elektromagnesowi.
- Filtr tkaninowy z włókniny filtracyjnej klasy G4 - wychwytuje kurz, pyłki kwiatów oraz sierść
- Dwutlenek tytanu (TiO2) - posiada właściwości samooczyszczające, bakteriobójcze i dezodoryzujące
- Nanocząsteczki srebra - charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi, eliminują pozostałe drobnoustroje zawarte w nawiewanym powietrzu
- Węgiel aktywny - zapewnia absorpcję lotnych związków organicznych oraz innych substancji gazowych, związków siarki, rtęci, dioksyn i furanów. Eliminuje niepożądane zapachy.
- Jonizator powietrza - emituje cząstki o ujemnym ładunku elektrycznym, poprawiając samopoczucie psychofizyczne, wpływa na polepszenie składu krwi oraz uspokaja proces oddychania. Jednocześnie eliminuje niekorzystne dla zdrowia jony dodatnie.
- Filtr końcowy - wychwytuje roztocza, bakterie, komórki grzybów, pleśni oraz inne najdrobniejsze pyły
- Lampa UV - aktywuje działanie powłok dwutlenku tytanu na filtrach fotokatalitycznych
Jak to działa?
Podczas normalnej pracy powietrze zewnętrzne wprowadzane jest do urządzenia przez czerpnię powietrza zamontowaną na elewacji budynku. Czerpnia zbudowana jest w sposób zabezpieczający przed dostawaniem się do środka opadów atmosferycznych. Czujnik temperatury i wilgotności reguluje pracę grzałki, celem wstępnego dogrzania zimnego powietrza w okresie zimowym i jesiennowiosennym. Dla zapobiegania gromadzenia się większych zanieczyszczeń na wlocie do urządzenia, elektromagnes zamontowany przy pierwszym filtrze siatkowym poprzez okresowe wibracje, strzepuje znajdujące się na nim niepożądane elementy jak liście czy inne obce ciała, pozbywając się zalegających na zewnętrznej stronie filtra zanieczyszczeń. Dalej powietrze przechodzi przez wieloetapowy system filtracyjny mający na celu jego oczyszczenie i wyeliminowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń organicznych jak i nieorganicznych. Przepływ medium wymuszany jest za pomocą wentylatora zamontowanego wewnątrz urządzenia, którego regulację wydajności może kontrolować użytkownik za pomocą przycisków na panelu sterującym umieszczonym pod anemostatem pokojowym.
Produkt wykonano wg. Licencji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Staszica w Krakowie, twórca: dr inż. Mirosław Kwiatkowski.